“Prof. Dr. Sulhi Dönmezer Kurgusal Duruşma Yarışması”

İKÜ Ceza Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi (CEHAMER) 18 Aralık 2019 Çarşamba günü “Prof. Dr. Sulhi Dönmezer Kurgusal Duruşma Yarışması”nı düzenleyecek. Yarışmaya katılım için 22 Kasım 2019 Cuma gününe kadar CEHAMER Sekreteri Ayşegül Can’a başvuru yapılması gerekmektedir. 

Başvuru Koşulları ve Ödülleri

“Säkularität und Religionsfreiheit (Sekülerizm ve Din Özgürlüğü)” Konferansı

İstanbul Kültür Üniversitesi Ceza Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi (CEHAMER), 4 Kasım Pazartesi günü “Genel Kamu Hukuku” ve “Siyaset Bilimi” derslerini alan Hukuk Fakültesi öğrencilerinin katılımıyla “Säkularität und Religionsfreiheit (Sekülerizm ve Din Özgürlüğü)” konulu bir konferans düzenledi. Prof. Dr. Dr. h.c. Helmut Goerlich tarafından verilen konferansın çevirisini Öğr. Gör. Nilüfer Köker yaptı. 

Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Filiz Saygılar Kırıt ile Av. Ayşen Önen “Yapay Zekâ ve Ceza Adaleti Sistemi” Toplantısında Oturum Başkanlığı Yaptılar

Ceza Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi (CEHAMER) seksiyon üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Filiz Saygılar Kırıt ile Av. Ayşen Önen, 24-25 Ekim 2019 tarihlerinde Roma Link Üniversitesi tarafından düzenlenen “Yapay Zekâ ve Ceza Adaleti Sistemi” konulu toplantıda oturum başkanlığı yaptılar.
 

“Yapısal Reformlar Yoluyla Kadının Ekonomik Olarak Güçlendirilmesi” Sempozyumu

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Ceza Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi (CEHAMER) ve Ortadoğu Kadın Hukukçular Grubu iş birliğinde uluslararası “Yapısal Reformlar Yoluyla Kadının Ekonomik Olarak Güçlendirilmesi” sempozyumu düzenlendi. Şirinevler yerleşkemizin ev sahipliği yaptığı sempozyuma; Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, İKÜ Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver, İKÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Güzel, İKÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dr. h.c. mult.

“Yasal Reformlar Yoluyla Kadının Ekonomik Olarak Güçlendirilmesi” Sempozyumu

Hukuk Fakültesi ile Ceza Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi (CEHAMER), “Yasal Reformlar Yoluyla Kadının Ekonomik Olarak Güçlendirilmesi (The Economic Empowerment of Women Throught Legal Reform)” başlıklı uluslararası bir sempozyum düzenleyecek. Middle East Women Lawyers Group (Ortadoğu Kadın Hukukçular Grubu) iş birliğinde gerçekleştirilecek sempozyuma, 10 Ekim Perşembe günü Şirinevler yerleşkemiz ev sahipliğ yapacak. 
 

“Türkiye, Avusturya ve Macaristan Ceza Muhakemesi Hukukunda Delil Yasakları”

Ceza Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi (CEHAMER), 25 Haziran Salı günü “Türkiye, Avusturya ve Macaristan Ceza Muhakemesi Hukukunda Delil Yasakları” konulu bir çalıştay düzenledi. Hukuk Fakültesi Dekanı ve CEHAMER Müdürü Prof. Dr. Dr. h.c. mult. Bahri Öztürk, CEHAMER Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş Tezcan, Prof. Dr. Dieter Kindel ve Prof. Dr. Akos Farkas’ın sunumlarıyla CEHAMER Beyaz Salon’da gerçekleştirilen çalıştayın çevirisi, Dr. Öğr. Üyesi Özdem Özaydın tarafından yapıldı.
 

“Sağlıkta Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uygulamaları” Konferansı

Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Ana Bilim Dalı akademisyenlerimizden Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Filiz Saygılar Kırıt, 30 Nisan 2019 tarihinde İKÜ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı öğrencilerine “Sağlıkta Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uygulamaları” konulu bir konferans verdi. 
 

Prof. Dr. Harpreet Kaur ve Prof. Dr. Micheal Kahlo’nun Katılımıyla Konferans Düzenlendi

İKÜ Ceza Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi (CEHAMER), 24 Nisan 2019 tarihinde Hindistan Ulusal Hukuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dr. Harpreet Kaur ve Leipzig Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dr. Micheal Kahlo’nun katımılıyla bir konferans düzenledi. Prof. Dr. Kaur’un “Hindistan’da Hukuk Eğitiminin Özellikleri",  Prof. Dr. Kahlo’nun ise “Özellikle Uluslararası Hukuk Bakımından Ceza Hukuku Gerekçeleri ve Ceza Yaptırımları” konulu bildirilerini sundukları etkinliğin çevirileri, Hukuk Fakültesi akademisyenlerimizden Dr. Öğr.

“Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer Sanal Yargılama Yarışması”

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Ceza Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi (CEHAMER) iş birliğinde, 18 Nisan 2019 tarihinde Hukuk Fakültesi öğrencilerinin katılımıyla “Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer Sanal Yargılama Yarışması” düzenlendi. Dr. Öğr. Üyesi Özge Sırma Gezer, Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Filiz Saygılar Kırıt ve ve Arş. Gör. Derya Altınok Villemin’den oluşan jüri üyesi, yarışmada dereceye giren ekiplere ödüllerini takdim etti. 

1000 TL’lik birincilik ödülünü kazanan ekip: Berkay Korucu, Ediz Deha Aydın ve Fatmanur Evin